3 deklaracjeza darmo
PIT-11 stanowi podstawową informację o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Informacja wystawiana oraz dostarczana przez płatnika, który w trakcie roku rozlicza pobiera i wpłaca zaliczki na podatek dochodowy. PIT-11 stanowi podstawowe źródło wiedzy niezbędnej do sporządzenia zeznań rocznych takich jak PIT-37 czy PIT-36.
Najpóźniej do końca lutego otrzymasz Twój PIT-11, czytaj poradnik dla Ciebie lub pobierz darmowy e-book "Otrzymałem PIT-11 i co dalej?"
Ile zarobisz „na rękę” i jaki jest koszt zatrudnienia, sprawdź – Kalkulator wynagrodzeń.
Podatnikowi można ją przekazać elektronicznie lub wydrukowaną w terminie do 28 lutego 2025 roku (piątek).
O złożenie PIT-11 podatnik nie musi wnioskować. Płatnik ma obowiązek wystawić i przekazać informację z własnej inicjatywy. W przypadku wypłat zagranicznych w niektórych przypadkach PIT-11 zastępowany jest informacją IFT.
Za 2024 r. pracodawca nie może przygotować rocznego obliczenia podatku za pracownika na druku PIT-40 i przekazać go w miejsce informacji PIT-11. W efekcie:
Uwaga PIT-11 a PIT-8C
PIT-11 za 2024 r. wypełnić należy również przychodami z tzw. innych źródeł.
Informację podatkową trzeba przygotować:
W zależności od rodzaju przychodów wypełnić należy poszczególne części informacji PIT-11. Informacja z przychodami zwolnionymi (a więc bez kwoty podatku), tak samo jak informacja zawierająca dane o pobranej zaliczce trafia zarówno do podatnika, jak i do urzędu skarbowego.
Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »
Poznaj odpowiedzi na pytania o PIT-11 i ulgę dla młodych
Broszura wypełnienia PIT-11 w tym pola związane z wynagrodzeniem osób poniżej 26 roku życia
PIT-11 przekazuje sie do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie. Płatnik będący osobą fizyczną wysyłając tę informację nie musi korzystać z e-podpisu, wystarczającym jest dla niego zestaw danych autoryzujących. Pozostali płatnicy (np. spółka z o.o.) muszą nabyć w tym celu e-podpis.
W przeciwieństwie do wysyłki PIT-11 do urzędu skarbowego, egzemplarz przekazywany zatrudnionemu - podatnikowi, przekazywany może być zarówno elektronicznie, jak i w formie papierowej. Jeśli pracodawca wybierze elektroniczny PIT-11, wówczas wystarczającym jest przekazanie PIT-11 na e-mail pracownika lub udostępnienie go w profilu elektronicznym, stworzonym dla niego przez pracodawcę. Zarówno wersja elektroniczna, jak i drukowana może zostać podatnikowi dostarczona do końca lutego.
To pracodawca, a nie pracownik decyduje o formie elektronicznej lub papierowej przekazania PIT-11. Pracownik nie może zatem sprzeciwić się udostępnieniu mu egzemplarza elektronicznie.
Podmiot sporządzający informację o wypłaconych kwotach, przekazuje PIT-11 podatnikowi, na rzecz którego dokonywał wypłat, nie później niż do końca lutego roku następującego po rozliczanym roku podatkowym. Nie ma znaczenia, czy płatnik zdecyduje się przekazać zatrudnionemu jego rozliczenie PIT-11 w formie drukowanej czy też elektronicznej – w obu przypadkach terminem ostatecznym jest koniec lutego roku następującego po rozliczanym roku podatkowym.
Termin ostateczny na dostarczenie PIT-11 do urzędu skarbowego przez sporządzającego tę informację, to w 2025 r. koniec stycznia. Wszystkie PIT-11 należy do 31 stycznia 2025 r. wysłać do urzędu skarbowego wskazując jako organ podatkowy - organ właściwy dla podatnika.
Do kiedy rozliczyć PIT - szczegółowy kalendarz płatnika i podatnika
Możliwe jest wysłanie za jednym razem do 20.000 druków PIT-11, PIT-8C i PIT-R za jedną transmisją i uzyskanie jednego UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru). Taka sytuacja pozwala na przyspieszenie wysyłki i przechowywanie tylko jednego potwierdzenia złożenia deklaracji. Poprzez zbiorczą bramkę nie można wysyłać PIT-4R - należy go wystawić i wysłać osobno, za pomocą pojedynczego dokumentu, w pojedynczej transmisji.
W sytuacji zakończenia działalności gospodarczej poprzez składającego PIT-11 za pracownika (umowa o pracę, rolnicze spółdzielnie, inne tytuły oprócz działalności wykonywanej osobiście i prawa majątkowe), w trakcie roku podatkowego, informację przekazujemy podatnikowi w terminie do dnia likwidacji działalności, chyba, że podatnik wystąpi z wnioskiem o wcześniejsze przekazanie takiej informacji.
Jeżeli przed końcem roku ustał obowiązek zaliczek (np. rozwiązanie umowy o pracę), informację przesyła się do końca lutego podatnikowi, chyba że płatnik otrzyma wniosek podatnika. Po takim wniosku informację przekazuje się w terminie 14 dni od złożenia wniosku.
Z tytułu działalności wykonywanej osobiście (art. 13 ustawy o PIT) np. umowy zlecenie, a ponadto z praw majątkowych (art. 18 ustawy o PIT) standardowo w tym przypadku informację PIT-11 przekazuje się do końca lutego roku następującego po roku podatkowym do podatnika (ewentualnie do końca stycznia tego roku). W razie zaprzestania przez płatnika prowadzenia działalności przed upływem tych terminów, płatnik przekazuje informacje w terminie do dnia zaprzestania działalności.
Natomiast gdy z tytułu takiej działalności wykonywanej osobiście (np. umowy zelcenie ) przed końcem roku ustał obowiązek poboru zaliczek (np. rozwiązanie umowy zlecenie), PIT-11 składa się do końca stycznia (w terminie standardowym). Nie składa się natomiast wniosku o wcześniejsze przekazanie informacji PIT-11. Wyjątkiem jest rozliczenie umów zlecenie (i pozostałych umów w ramach działalności wykonywanej osobiście) wykonywanych przez nierezydentów.
W obu przypadkach (zarówno umowy o pracę jak i działalności wykonywanej osobiście) nierezydenci podlegający ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej mogą złożyć wniosek o wystawienie PIT-11 lub IFT-1 (działalność wykonywana osobiście - umowa zlecenie, dzieło). W takich przypadkach płatnik obowiązany jest w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, do sporządzenia i przesłania podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imiennej informacji podatkowej. Jeśli wniosek nie wystąpi, PIT-11 przekazuje się standardowo do organu skarbowego do końca stycznia, a podatnikowi do końca lutego, a IFT-1R - podatnikowi i do urzędu do końca lutego. Jeśli działalność została zlikwidowana w trakcie roku IFT-1 trzeba przekazać do dnia likwidacji, a PIT-11 (umowa o pracę - do dnia standardowego (styczeń/luty roku następnego).